ساختار سازمانی

ساختار رسمی سازمان ، ساختاری است که در آن مأموریت سازمان به اجزا و تقسیمات مشخص و مدون تقسیم بندی ، و روابط رسمی و تعریف شده ای بین آنها معین می شود . تغییر در استراتژی سازمان اغلب ایجاب می کند ساختار رسمی سازمان به دو علت عمده تغییر کند . اول این که ساختار سازمانی در شکل گیری اهداف و خط مشی مؤثر است . به طور مثال ، هدفها و خط مشی ها زمانی بر مبنای محصول یا خدمات خاص اعلام می شود که ساختار سازمان بر حسب نوع محصول یا خدمت سازماندهی شده باشد . بنابراین یک ارتباط دو جانبه بین استراتژی و ساختار سازمانی برقرار است . دوم این که ساختار سازمانی در چگونگی تخصیص منابع مؤثر است. بنابراین در مدیریت منابع انسانی ، نوع ساختار سازمانی در مدیریت منابع انسانی کاملا تعیین کننده است . در مورد این که آیا ساختار سازمانی باید از استراتژی تبعیت کند یا بر عکس ، در چهارچوب دو مکتب مدیریت استراتژیک که قبلاً به آنها اشاره شده ، دیدگاه ها متفاوت است. ولی آنچه حائز اهمیت است ، تحقق هدفها و مأموریت است که در استراتژی ها مطرح می شود و طبعاً در این راستا ، سازمان وسیله است نه هدف ، مگر اینکه ایجاد سازمان ، خود جزء هدف ها باشد . 

طراحی و تحلیل ساختار سازمانی-رسا

طراحی و تدوین ساختار سازمانی

ممکن است ساختاری برای یک سازمان مناسب و برای سازمان دیگر که در محیط جغرافیایی دیگری قرار گرفته ، نامناسب باشد . با این وصف معمولاً صنایع مشابه از لحاظ سازمان دهی تا حد زیادی از تجربیات یکی دیگر استفاده می کنند و سعی می شود از لحاظ ساختاری ، از سازمانی که نقش رهبری یک گروه صنعتی را دارد تبعیت شود . به طور مثال شرکت هایی که کالاهای مصرفی تولید می کنند معمولا ساختارهای بخشی ، بر حسب کالا یا منطقه جغرافیایی را انتخاب می کنند . همچنین اندازه و وسعت سازمان در نوع سازمان دهی نقش دارد . مثلاً شرکت های کوچک معمولاً ساختار وظیفه ای ( Functional ) ، شرکت های متوسط معمولاً بخشی و شرکتهای بزرگ معمولاً ساختار واحد استراتژیک ( SBU ) یا ماتریسی را بر می گزینند . 

ساختار سازمانی

باید توجه شود که به همان نسبت که سازمان رشد می کند و در آن بخش های متعدد ایجاد می شود ( طبق الگوی دوره عمر سازمان ) و مأموریت های آن تغییر می یابد ، ساختار سازمانی آن نیز لازم است تغییر کند . قرار دادن چند بخش که از نظر ماهیت کاری و جغرافیایی تجانس دارند در کنار یکدیگر ، ایجاد واحدهایی با شخصیت حقیقی یا حقوقی مستقل یا به عبارت دیگر تقسیم سازمان – های بزرگ به واحدهای کوچک تر ( SBU ) ، علاوه بر آثار اقتصادی ، در تعدیل منابع انسانی سازمانها آثار کاملا مشخصی بر جای می گذارد . علاوه بر اندازه و حجم سازمانها ، عوامل برون سازمانی و درون سازمانی ، عوامل متعدد دیگری نیز در شکل گیری ساختار رسمی سازمان تأثیر می گذارد ، و معمولا برای جلوگیری از تغییرات مکرر که باعث هرج و مرج سازمانی و بلاتکلیفی در افراد سازمان می گردد ، فقط عوامل کلیدی و غیر قابل اجتناب باید مورد توجه قرار گیرد . ( Divisional )

مشتریان رسا در ساختار سازمانی

به زودی با شما تماس خواهیم گرفت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

درباره ما

گروه مهندسین مشاور رسا (شرکت راهبران سیستم آتیه) در سال 1386 با اعتقاد به اصل مشتری‌مداری، توسط آقای دکتر امیر شکاری و با پشتوانه علمی کارشناسان خبره دانشگاهی و صنعتی، با هدف ارائه خدمات در زمینه بهبود عملکرد سازمان‌ها، بنیان‌گذاری شد. این مجموعه در راستای ارائه خدمات تخصصی و آموزشی به سازمان‌های صنعتی و خدماتی، تا کنون موفق به اجرای قریب به 250 پروژه‌ در سیستم‌های مدیریت کیفیت و بهبود عملکرد در سطح ملی و بین‌المللی و برگزاری بیش از 200000 نفر ساعت دوره‌ی آموزشی مرتبط گردیده است.

راه های ارتباطی

آدرس:

تهران – خیابان سهروردی شمالی کوچه مهاجر پلاک ۳۴واحد ۱

کدپستی: 1555813515

تلفن:  86045213۸۸۵۱۷۲۶۸

 

دنبال کنید

ایمیل: info@rasa-co.org

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 18 میانگین: 4.7]
preloader image
گروه مهندسین مشاور رسا
به رسا خوش آمدید