مدیریت دانش در یک نگاه

مدیریت دانش قدمی در راستای حفظ سازمان. شرکت رسا با بهره‌گیری از علم بهترین متخصصان حوزه (KM)  به شما در رسیدن به حد اعلای کارآیی دانش و تخصصتان در سازمان کمک می‌کند.مدیریت دانش (KM) فرآیند سازماندهی، ایجاد، استفاده و به اشتراک‌گذاری دانش جمعی در یک سازمان است. مدیریت دانش موفق شامل نگهداری اطلاعات در مکانی است که دسترسی به آن آسان باشد.تنها چند ابتکار قادر به تغییر واقعی نحوه عملکرد یک سازمان هستند و مدیریت دانش یکی از آن‌هاست.

مدیریت دانش / رسا

تمایز رسا در مدیریت دانش (KM)

مدیریت دانش گروه مهندسان در رسا، ایجاد تحولی بزرگ و سازماندهی شما را عملی می‌کند. شرکت شما نیز مانند سایر شرکت‌های ایرانی ممکن است در اجرای مدیریت دانش صحیح دچار چالش شده باشد. با توجه به این‌که مدیریت دانش اولین پله برای یک تحول در سازمان‌هاست؛ پس هر سازمان باید حود را برای تحول دیجیتال آماده کند. مشاوران شرکت رسا شما را در پشت سر گذاشتن این چالش نیز شما را همراهی می‌کند.

تحول دیجیتال فاصله و تفاوت زیادی با مکانیزاسیون (بالا‌ترین میزان کارایی و اتوماسیون(کنترل خودکار)) دارد. در مکانیزاسیون و اتوماسیون برخی از اسناد و کارها به ماشینالات یا تجهیزاتIT  سپرده می‌شود. اما در تحول دیجیتال برخی انسان‌ها و برخی تصمیمات را‌‌ با ماشین جایگزین می‌کنند و آن کارها را به صورت دیجیتال و یا استفاده از فناورانی انجام می‌دهند. نکته‌ی بعدی در تحول دیجیتال این است که، مرزهای دیجیتالی سازمان را به سمت بیرون بازتر می‌کند و ارتباط با دنیا و سازمان‌های دیگر از طریق  فضای دیجیتالی و تراکنش‌های مالی، اطلاعاتی، دانشی و دیجیتالی اتفاق بیفتد. قبل از ایجاد بستر باید از پتانسیل سازمان در رابطه با این‌که دانش تا چه میزان در سازمان قابلیت وصول و فضاسازی در محیط دیجیتال را درد، بررسی کرد. با این رویکرد نسل جدیدی از مدیریت دانش خلق می‌شود.

مدیریت دانش شامل چهار مرحله است :
 • شناسایی دانش
 • کسب و ذخیره‌سازی دانش
 • دسته‌بندی و طبقه‌بندی دانش
 • ارائه دادن دانش و استفاده از آن و به‌روز رسانی دانش

اگر این دانش به درستی مدیریت نشود، می‌تواند جریان اطلاعات را در بخش‌ها مختل کند و منجر به کاهش بهره‌وری کارکنان و تصمیم‌گیری ضعیف شود. یک سیستم مدیریت دانش می‌تواند شما را از این دردسرها و بسیاری مشکلات دیگر نجات دهد.

از دستاوردهای مدیریت رسا، کسب تجربه‌ی فراوان در مدیریت دانش است که از این رو از دانش و تجربه‌ی کافی حهت ایجاد فرایندی بی‌نقص برای هر کدام از این مراحل، برخوردار است.

گروه متخصصان شرکت رسا، علاوه بر این چهار مرحله، الگویی متفاوت به مدیریت دانش اضافه کرده‌اند. آین الگو تعریف از ریسک‌های دانشی یا مدیریت خطر در دانش است. دانش می‌تواند دارای ریسک‌های متفاوتی در سازمان‌ها باشد. به همین دلیل مهم، شناسایی خبرگان دانشی و بالا بودن سطح بلوغ دانشی یا سطح حکمرانی دانش در سازمان‌ها از برتری شرکت رسا از سایر شرکت‌هاست؛ که وجه تمایز بزرگی در این حیطه محسوب می‌شود. علاوه بر این شرکت رسا تنها شرکت این حیطه است که علاوه بر تسلط در مشاوره دانش، از یک نرم‌افزار تخصصی در کنار مشاوره بهره می‌برد. احتمالا شما با شرکت‌های نرم‌افزاری‌ای و مشاوره روبه‌رو شده باشید که نرم‌افزارهایی برای ذخیره‌سازی و کسب دانش و مشاور نیز روش‌ها، فرآیندها و آموزش‌ را به شما پیشنهاد می‌دهند. استفاده از خدمات هر دو گروه شما را با چالش روبرو می‌کند؛ چراکه برقراری ارتباط بین دو شرکت چالش برانگیز خواهد بود.

مزایای خدمت مدیریت دانش رسا

ما در گروه مشاوره رسا با بهره‌گیری از فناوری اختصاصی، به شرکت شما در هر دو وجه می‌توانیم کمک کنیم. مدیریت دانش یکی از ابزارها و مسیرهای اصلی در بحث مدیریت استراتژی نیز است. شرکت رسا با ارائه استراتژی، در این مسیر هم می‌تواند دارای مزیت رقابتی نسبت به سایر رقبا باشد.

مدیریت دانش-رسا

نکات مهم برای پیاده سازی یک سیستم مدیریت دانش

مهندسین مشاور رسا طراحی فرایند های  سازمانی را با استاندارد(Business process modeling notation) BPMNانجام می‌دهند که منجر به ایجاد یک دارایی ارزشی برای سازمان می‌گردد تا در مکانیزاسیون و خودکار سازی فرایندها در کنار افزایش اثر بخشی بتواند کارایی را نیز بهبود بخشد. ما در شرکت رسا همه نتایج بهبود و طراحی را با این استاندارد آماده می‌کنیم. فارغ از اینکه سازمان شما چه بستر نرم‌افزاری دارد، این ارزش می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. زیرا با هزینه بسیار کمتری قابلیت مکانیزه‌شدن در زیرساخت‌های سازمان‌ها را دارد.

متخصصان شرکت رسا با در نظر گرفتن تمام نکات مهم برای پیاده‌سازی مدیریت دانش متناسب با نیاز هر سازمانی، راه رسیدن به اهداف را با با بهره‌گیری از تخصص و دانش هموار می‌کند. هر سازمانی با یکبار هزینه می‌تواند با استفاده از مدیریت دانش، قدم بزرگی در راستای کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری بردارد.

مدیریت دانش صرف نظر از سایر موارد استفاده، می‌تواند کارایی عملیاتی را افزایش دهد، کارمندان را توانمند کند، تجربه مشتری را بهبود بخشد و پایه‌ای برای هوش مصنوعی بسازد.

انواع مدیریت دانش

دانش یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های سازمان شما است. ذخیره، رشد و به اشتراک‌گذاری آن دانش برای هر شرکتی حیاتی است.

وقتی از این منظر به آن نگاه می‌کنیم، معنای مدیریت دانش شامل فرآیندی است که به شما کمک می‌کند که دانش را به‌دست آورید، سازماندهی کنید و به اشتراک بگذارید:

 

 • دانشی که نوشتن و اشتراک‌گذاری آن آسان است.
 • دانش کاربردی.
 • دانش به دست آمده از تجربه شخصی.
 • دانش ایستا که مختص یک موضوع است.
 • دانشی که بر «چگونگی» تمرکز دارد.
 • دانش ذهنی به دست آمده از تجربه فردی.
 • دانشی که مستقل از شواهد به دست آمده است.

فرآیند مدیریت دانش

در بالاترین سطح، فرآیند مدیریت دانش روشی است که در آن یک کسب‌وکار دانش را مدیریت می‌کند، از ایجاد آن گرفته تا روش‌شناسی سازمانی، تا اینکه چگونه آن را ادامه می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که به اشتراک گذاشته می‌شود.

 • ایجاد دانش: خلق دانش با کسب دانش آغاز می‌شود. این دانش ممکن است از منابع بسیاری، از جمله کارمندان درون یک سازمان یا افراد بیرونی که برای دانش یا تخصص در یک موضوع خاص وارد شده‌اند، به دست آید. با کسب دانش، گام بعدی این است که بدانیم دانش برای چه چیزی استفاده می‌شود، چگونه به‌کار می‌رود و در کجا قابل اجرا است.
 • سازمان دانش: سپس دانش باید در یک سیستم مدیریت دانش برای استفاده در آینده ساختار یابد. این دانش نه تنها باید سازماندهی شود، بلکه باید شامل ویژگی های امنیتی نیز باشد تا در صورت نیاز، پرسنل مجاز به دانش دسترسی داشته باشند. این فرآیند سازماندهی دانش بخش مهمی از مدیریت دانش است، زیرا بدون آن، دانش به هم ریخته و ساختاری ندارد و یافتن آن را در آینده زمانی که دانش مورد نیاز است دشوار یا غیرممکن می کند.
 • به اشتراک‌گذاری دانش: فرآیند سازماندهی دانش با اشتراک دانش تکمیل می شود. این اشتراک دانش شامل همه چیز از آموزش دانش گرفته تا تبادل دانش است، جایی که دانش را می توان از طریق بحث های دانش با سایر کارکنان سازمان به دست آورد یا افزایش داد.

همه این جنبه‌ها با هم کار می‌کنند تا یک فرآیند مدیریت دانش را ایجاد کنند که همکاری و اشتراک اطلاعات را ارتقا می‌دهد.

 

مدیریت دانش-رسا

مدیریت دانش، مدیریت صریح و سیستماتیک دانش حیاتی و فرایندهای به‌هم پیوسته‌ی آن یعنی تولید، سازماندهی، پخش، استفاده و بهره‌برداری از دانش با پیشروی در اهداف کسب‌وکار است.

درتعریف دیگر، مدیریت دانش استراتژی ها و فرایندهای طراحی شده برای شناسایی٬جذب٬ساختاردهی٬ارزش گذاری٬ وبه اشتراک گذاری دارایی های فکری سازمان بین افراد مناسب و در زمان مناسب است که در جهت بهبود عملکرد سازمان و ایجاد ارزش صورت می‌گیرد.  در این شرایط، باید با بررسی پایه‌های مدیریت دانش سازمان یعنی فرهنگ، ساختار و فناوری اطلاعات، رویه‌ای جهت تقویت آنها و افزایش مشارکت همه ذی­نفعان در ثبت، به اشتراک­ گذاری، ارزیابی و استفاده از بسته های دانشی نمود. تنها در این شرایط است که سازمان می­تواند امیدوار باشد که هرگز دانش تکراری نمی­خرد و یا هیچ­گاه دچار تکرار تجربه­ های ناموفق در طول زمان نمی­شود.

 

تبديل دانش غيررسمي، ذهني و شخصي (ضمني) به دانش ثبت شده رسمي (صريح)، يكي از اهداف كليدي مديريت دانش است كه باعث كاهش ريسك از دست رفتن دانش با ارزش سازمان با ترك همكاري كاركنان و كاهش خطر از دست دادن حافظه شركت به هنگام تعديل نيروي انساني مي‌شود.

مزایای پیاده سازی مدیریت دانش برای سازمان‌ها

 • تسهیل دستیابی به اطلاعات و منابع مربوطه
 • اجتناب از دوباره کاری
 • جلوگیری از تکرار اشتباهات و مدیریت بهتر ریسک
 • ارتقا استانداردها، فرآیندهای تکرارپذیر و پروسه‌ها
 • برانگیختن نوآوری و خلاقیت
 • ارائه روش ها، ابزار ها، قالب ها، تکنیک ها و نمونه ها
 

خدمات مهندسین مشاور رسا در حوزه مدیریت دانش

 
 • آموزش مدیریت دانش در سازمان‌ها
 • ارائه مدل سنجش بلوغ مدیریت دانش
 • سنجش سطح بلوغ مدیریت دانش در سازمان در حوزه های فرهنگ سازمانی، فرآیندها و زیرساخت‌ها
 • تعیین فیلدهای دانش و درخت دانش سازمان
 • تعریف اهداف و شاخص های کلیدی عملکرد مدیریت دانش
 • ترسیم نقشه راه مدیریت دانش
 • طرح ریزی فرآیند مدیریت دانش بر اساس چرخه دانش
 • طرح ریزی و ارائه مکانیزم فرآیند مستندسازی دانش و تجربیات کارکنان در راستای خلق دانش

چگونه یک سیستم مدیریت دانش به سازمان‌ها کمک می‌کند؟

زمانی که یک سازمان بتواند به راحتی به دانش کسب و کار دسترسی داشته باشد، به اشتراک بگذارد و به روز کند، می‌تواند بهره‌وری بیشتری داشته باشد و هزینه‌ها مقرون به‌صرفه‌تر شود. توانایی دسترسی به دانش مناسب در زمان مناسب، از طریق یک سیستم مدیریت دانش قوی، تصمیم‌گیری دقیق را اطلاع می‌دهد و همکاری و نوآوری را تحریک می‌کند.

آیا مدیریت دانش عملکرد کاری را بهبود می بخشد؟

گزارش موسسه جهانی مک کینزی نشان می‌دهد که یک سیستم مدیریت دانش قوی می‌تواند زمان جستجوی اطلاعات را تا 35 درصد کاهش دهد و بهره‌وری در سطح سازمان را 20 تا 25 درصد افزایش دهد. یافته‌های جمع‌آوری‌شده از International Data Corp نیز ارزش یک سیستم مدیریت دانش را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد که شرکت‌های Fortune 500 سالانه 31.5 میلیارد دلار با ناتوانی در به اشتراک گذاشتن دانش ضرر می‌کنند.

همانطور که شرکت شما رشد می‌کند، نیاز به دسترسی به یک پایگاه داده قابل اعتماد دانش برای اداره موثر کسب و کار، خدمت به مشتریان و افزایش درآمد نیز افزایش می‌یابد. بدون وجود یک سیستم مدیریت دانش، کارکنان شما مجبور به یادگیری و یادگیری مجدد فرآیندها و اطلاعات خواهند شد. این یک عمل ناکارآمد و پرهزینه است. بعلاوه، اگر یک رهبر دانش یا کارمند قدیمی شرکت شما را ترک کند، ممکن است در معرض خطر از دست دادن این فرآیندها یا اطلاعات باشید.

 

مدیریت دانش-رسا

 

چرا مدیریت دانش مهم است؟

 • کارایی و بهره وری را افزایش می‌دهد
 • تصمیم گیری آگاهانه را امکان پذیر می‌کند.
 • اطلاعات تکراری یا قدیمی را کاهش می‌دهد.
 • از سیلوهای شرکت جلوگیری می‌کند.

چرا مدیریت دانش (KM) شکست می‌خورد؟

 1. نگه‌داشتن دانش برخی از کارمندان با ویژگی‌هایی مانند: ذخیره‌ی دانش، برای حفظ موقعیت یا سطح اهمیت خاصی، عدم علاقه یا امکانی برای اشتراک‌گذاری اطلاعات و دانش
 2. زمانی که شرکت‌ها فاقد یک منبع واحد از حقیقت باشند، کارمند مجبور است زمان زیادی را صرف جست‌وجوی پاسخ کند. به همین دلیل ممکن است به‌سادگی از جست‌و‌جو کردن دست بردارد و برای دست‌یابی سریع‌تر به اطلاعات شروع به تکیه بر همکاران کند.
 3. اطلاعات منسوخ‌ شده باشد. اگر فرآیندهای مدیریت دانش عمدتاً برای ذخیره‌سازی اسناد به جای کاربرد دانش مورد استفاده قرار گیرند، اطلاعات قدیمی افزایش می‌یابد و جستجوی پاسخ مناسب را بسیار دشوار می‌کند. در این مورد، دوباره، کارمندان به سادگی از اتکا به پایگاه دانش خودداری می‌کنند.

سوالات متداول درمورد مدیریت دانش

 • چگونه مدیریت دانش می‌تواند یادگیری سازمانی را ارتقا دهد؟

مدیریت دانش می‌تواند یادگیری سازمانی را با ایجاد یک فرهنگ دانش‌محور، که در آن کنجکاوی و گشودن به اطلاعات جدید بخش مرکزی ساختار عملیاتی یک شرکت است، ارتقا دهد.

 • چگونه می‌توان مدیریت دانش را پیاده‌سازی کرد؟

مدیریت دانش را می‌توان با استفاده از روش‌های مدیریت تغییر برای انتخاب پایگاه دانش، تنظیم معیارهای موفقیت و تشویق پذیرش بالا پیاده‌سازی کرد.

 • چرخه مدیریت دانش چیست؟

چرخه مدیریت دانش فرآیندی است که توسط آن دانش جمع آوری، پردازش و توزیع می‌شود.

 • تأثیر مدیریت دانش بر عملکرد سازمانی چیست؟

هنگامی که به درستی اجرا شود، تأثیر مدیریت دانش بر عملکرد سازمانی می‌تواند بسیار سودمند باشد. به عنوان مثال، در تحقیق در مورد شرکت‌های دانش‌محور، که مدیریت دانش را در هسته فرهنگ خود نگه می‌دارند، 94 درصد به انتظارات رشد سال 2019 خود رسیده یا از آن فراتر رفته‌اند.

مشتریان رسا در مدیریت دانش

به زودی با شما تماس خواهیم گرفت

به مشاوره نیاز دارید؟

فرم زیر را برای ما ارسال کنید

درباره ما

گروه مهندسین مشاور رسا (شرکت راهبران سیستم آتیه) در سال 1386 با اعتقاد به اصل مشتری‌مداری، توسط آقای دکتر امیر شکاری و با پشتوانه علمی کارشناسان خبره دانشگاهی و صنعتی، با هدف ارائه خدمات در زمینه بهبود عملکرد سازمان‌ها، بنیان‌گذاری شد. این مجموعه در راستای ارائه خدمات تخصصی و آموزشی به سازمان‌های صنعتی و خدماتی، تا کنون موفق به اجرای قریب به 250 پروژه‌ در سیستم‌های مدیریت کیفیت و بهبود عملکرد در سطح ملی و بین‌المللی و برگزاری بیش از 200000 نفر ساعت دوره‌ی آموزشی مرتبط گردیده است.

راه های ارتباطی

آدرس:

تهران – خیابان سهروردی شمالی کوچه مهاجر پلاک ۳۴واحد ۱

کدپستی: 1555813515

تلفن:  86045213۸۸۵۱۷۲۶۸

 

دنبال کنید

ایمیل: [email protected]