کارسنجی و زمان سنجی در کسب و کار

چرا کارسنجی و زمان سنجی اهمیت دارد؟

کارسنجی و زمانسنجی یکی از مورد اعتمادترین روش‏هایی است که از طریق آن می‏توان به منافع بسیاری از طریق ارتقای عملکرد نیروی انسانی، فزونی تولید، ایجاد ارزش افزوده، ارائه خدمات بهتر و کاهش هزینه ‏ها دست یافت.

هدف کارسنجی و زمانسنجی تعیین زمان استاندارد و حجم کار استاندارد جهت انجام کلیه فرآیندهای صنعتی، خدماتی و ستادی است. بدون این اندازه‏ گیری زمان نمی‏توان به برنامه ‏ریزی و کنترل صحیح فعالیت‏ها پرداخت. لذا متخصصین و صاحبان صنایع، کارسنجی و زمانسنجی را یکی از قابل اعتمادترین روش‏ها برای دستیابی به بهره وری بیشتر و استفاده بهینه از امکانات و منابع می‏ دانند.

مزایای کارسنجی و زمان سنجی

  • کمک به برنامه‌ریزی نیروی انسانی برای سازمان
  • ایجاد امکان کنترل و ارزیابی کار کارکنان
  • کاهش هزینه تولید و قیمت تمام شده کالا
  • ارائه سرویس بهتر به مشتریان و ارباب رجوع
  • بهبود روابط کار
  • افزایش کارایی
  • تسهیل زمانبندی عملیات و برنامه‌ریزی تولید
  • تعیین زمان استاندارد برای انجام کارها
  • کمک به برنامه‌ریزی جهت وسایل و تجهیزات مورد نیاز

کارسنجی به زبان ساده

روش انجام یک کار با هدف یافتن بهترین روش انجام آن و زمان سنجی یعنی روشی بهینه یافت شده و سپس اندازه‌گیری و زمان استاندارد آن تضمین شود. به کارسنجی، روش سنجی هم می‌گویند همانطورکه به زمان سنجی، حرکت سنجی می‌گویند. عنصر زمان از عناصر مهم و اصلی در مبحث تولید و بهره‌وری است بدین گونه که نمیتوان از عبور و ابطال آن جلوگیری کرد و جلوگیری از اتلاف زمان از مهمترین مسائل دنیای امروز می‌باشد. کارسنجی از تکنیک‌های مطالعه کار است که ثمربخشی سازمان را افزایش می‌دهد درواقع کارسنجی یعنی استفاده از روش هایی برای تغییر زمان کاری که باید توسط یک فرد در سطحی قابل قبول انجام پذیرد.

زمان سنجی به زبان ساده

عبارت است از استفاده از تکنیک‌های مختلف برای تعیین زمان لازم برای یک فرد یا اپراتور واجد شرایط که باید کار معینی را در سطح کارایی مشخصی انجام دهد.ارزیابی کار و زمان یکی از قابل اعتمادترین روش هایی است که می‌توان با استفاده از آن عملکرد سازمانی، تولید و ارزش افزوده را افزایش، خدمات بهتری را ارائه و هزینه‌ها را کاهش داد. کاربرد کارسنجی بسیار گسترده می‌باشد و همه فرآیندها به جز فرآیندهای ذهنی پیچیده را دربرمیگیرد. پس به عبارتی دید کارسنجی یک دید حلاجی کننده و تجزیه گرو با الطبع آن دید زمان سنجی دیدی وابسته و در قالب دید تجزیه گر کارسنجی است.

با توجه به طبیعت دینامیک کارسنجی و زمانسنجی و طیف بسیار گسترده آن، سیستم‏های جامع بسیاری از سنتی تا پیشرفته با ترکیب دیدگاه‏های علمی و عملی طراحی شده‌‏اند.طیف کاربرد کارسنجی و زمانسنجی بسیار وسیع می‏ باشد و غیر از فرآیندهای ذهنی پیچیده، بقیه فعالیت‏های انسانی و ماشینی را در بر می‏گیرد. در حال حاضر، زمانسنجی علاوه بر واحدهای صنعتی مختلف، در بسیاری از سازمان‏های خدماتی مانند بانک‏ها، شرکت‏های بیمه، بیمارستان‏ها و موسسات توزیع و پخش کاربردهای فراوانی دارد.

به زودی با شما تماس خواهیم گرفت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره ما

گروه مهندسین مشاور رسا (شرکت راهبران سیستم آتیه) در سال 1386 با اعتقاد به اصل مشتری‌مداری، توسط آقای دکتر امیر شکاری و با پشتوانه علمی کارشناسان خبره دانشگاهی و صنعتی، با هدف ارائه خدمات در زمینه بهبود عملکرد سازمان‌ها، بنیان‌گذاری شد. این مجموعه در راستای ارائه خدمات تخصصی و آموزشی به سازمان‌های صنعتی و خدماتی، تا کنون موفق به اجرای قریب به 250 پروژه‌ در سیستم‌های مدیریت کیفیت و بهبود عملکرد در سطح ملی و بین‌المللی و برگزاری بیش از 200000 نفر ساعت دوره‌ی آموزشی مرتبط گردیده است.

راه های ارتباطی

آدرس:

تهران – خیابان سهروردی شمالی کوچه مهاجر پلاک ۳۴واحد ۱

کدپستی: 1555813515

تلفن:  86045213۸۸۵۱۷۲۶۸

 

دنبال کنید

ایمیل: info@rasa-co.org

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 18 میانگین: 4.7]
preloader image
گروه مهندسین مشاور رسا
به رسا خوش آمدید